הפרוייקט מטפל בשטח של כ- 110 דונאם, המחבר בין שכונת נווה שרת לפארק הירקון, בין רמת החיל לקריית עתידים. במסגרת תכניות הפיתוח המקיפות את השטח ומערך כבישים חדש, מתוכננת בו קרייה רחבת היקף, אשר שמה לה ליעד להעשיר את החוויה האורבנית, יחד עם הקמת מתחם עירוני ובו מבני ציבור, שטחים פתוחים, שטחי מסחר ובילוי, מגורים ותעסוקה.

ההשבחה האורבנית שהפרוייקט מתכוון אליה, היא יצירת מערכי מבנים אשר התווך ביניהם הינו המכתיב את הגיאומטריות שלהם. לתווך זה תפקיד ראשון במעלה, מאחר והוא מהווה את שלד המערך, וכלולות בו שדירות, רחבות וכיכרות, המתחברות כולן לרצף איכותי המשרת שכונות מגורים סמוכות כמו גם אזורי תעסוקה קיימים. מפאת גודל המתחם, ניתנת כאן הזדמנות נדירה, להקים לאורך תוואי ההליכה והגישה של הולכי הרגל, מעברים המשכיים מגוננים ובנויים המלווים שטחי מסחר, עסקים והסעדה במישור הקרקע, על צירי מזרח-מערב המתחברים לפארק הירקון ועל ציר צפון-דרום. התכנית נותנת מענה לחוויית המשתמש הולך הרגל, כמו גם רוכבי אופניים, וכמובן כל הדורש כבישי שירות וגישה.

עיצוב מתחם מסחרי ברמת החייל

ההשבחה האורבנית

השבחה אורבנית והתחדשות עירונית - המקומות שאליהם הפרוייקט מתכוון אליה, היא יצירת מערכי מבנים אשר התווך ביניהם ושטחי הציבור הפתוחים (שבילי הולכי רגל, שבילי אופניים, פארקים פתוחים) הם היוצרים את הגיאומטריות שלהם.
לתווך זה תפקיד ראשון במעלה, מאחר והוא מהווה את השלד המאגד את כל הרכיבים כולם, ונותן מענה לתכנית המתאר התקפה של תל אביב. תפישת הבינוי שונה מהותית מזו הקיימת ברמת החיל, בה המשרדים והמסחר מושתתים על פרצלציות מסורתיות, היוצרות בין המבנים מעברים לכלי רכב בלבד. כאן, מתוכננות לאורך תוואי ההליכה והגישה של הולכי הרגל, ארקאדות המשכיות, המלוות שטחי מסחר, עסקים והסעדה במישורי הכבישים והגינות הציבוריות, על שני הצירים הראשיים.

המבנים הינם בעלי שפה אדריכלית מודרנית, ובעלי גיאומטריות מורכבות המאפשרות יצירת מרקם עשיר ומגוון. זאת – לצד התוויית מערך בנוי בעל נוכחות המשכית, המהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית לבניה נקודתית אשר הדיאלוגים של מרכיביה השונים הינם בינם-לבין עצמם בלבד.

18 דונאם הוקצו למבנה ציבור (כל החלק המערבי של המתחם). מזרחית לו מתוכננת שכונה של כ- 750 יחידות דיור, בעלות אוריינטציה לפארק המהווה את הנוף הקרוב של השכונה. הפארק מתחבר מזרחה דרך מתחם תעסוקה (משרדים, מסחר, מלונאות), אל פארק הירקון. סך כל שטחי התעסוקה כ- 250,000 מ"ר. המסחר, המצוי בקומת הקרקע לאורך רחוב הברזל, הארד, מונה כ- 10,000 מ"ר על קרקעיים. לכל המתחם חניונים תת קרקעיים במספר מפלסים, לשירות משתמשיו ולשירות הציבור.

לחצו כאן לצפייה בעוד פרויקטים של מבני ציבור