במאה העשרים ואחת, אחד האתגרים המשמעותיים הניצבים לפתחה של האדריכלות העכשווית הוא תכנון מבנים המשלבים אסתטיקה וליטוש אמנותיים, יעילות ופונקציונליות ושמירה על בריאות התושבים ועל איכות הסביבה. כדור הארץ הולך ומתחמם, יערות גשם רבים הולכים ונכרתים ותהליכי התיעוש המואצים המתרחשים במאות השנים האחרונות מסתמנים כאיום גובר על המאזן האקולוגי של כוכב הלכת בו אנו חיים. על מנת להבטיח עתיד טוב יותר עבור ילדינו והדורות הבאים, עלינו להתחיל לקחת אחריות על עולמנו בטווח הארוך. מתוך תובנה זו נולדה המילה האחרונה בארכיטקטורה – אדריכלות ירוקה.

בניה ירוקה משלבת בין הערך העיצובי של המבנה לבין הפיכתו לידידותי לסביבה באופן שיימנע מניצול משאבים מיותר, מיצירה ופיזור של חומרים בלתי מתכלים, מפליטת גזים רעילים או מפגיעה מסוג אחר באיכות החיים ובבריאותם של דיירי הבית והאוכלוסייה המתגוררת באזור. בניה מסוג זה, המכונה גם בניה קלה או בנייה אקולוגית, מיועדת להבטיח הגנה מקסימלית על הסביבה. עם זאת, בנוסף למשמעותה הערכית של אדריכלות ירוקה, היותה הטרנד העדכני ביותר בתחום הארכיטקטורה הופכת אותה לצעירה, אופנתית ומושכת עבור כל מי שמתמצא בעיצוב אורבני בן זמננו.

עיצוב וילה באמצעות בנייה ירוקה

מה מייחד בניה ירוקה ומבדיל אותה מצורות בניה קונוונציונליות ומיושנות יותר?

אדריכלות ירוקה מיועדת לשמור על משאבי כדור הארץ – אדמה, מים ואוויר – באמצעות עשיית שימוש אך ורק בחומרי גלם ובשיטות בנייה ידידותיות לסביבה. בניה קלה מושתתת על תכנון הסביבה הבנויה מתוך מודעות לחשיבות של שימור אנרגיה, שמירת המאזן האקולוגי ויצירת סביבה בת-קיימא עבור הדורות הבאים. משרד אדריכלות המתמחה בבנייה אקולוגית יציב לנגד עיניו את האינטרס הבריאותי והסביבתי של התושבים ושל כדור הארץ בכללותו לאורך כל שלבי התכנון והבניה. בניה ירוקה עשויה להתעניין בין היתר בשימוש בחומרים ממוחזרים וחומרי בניה בני-קיימא בכלל ומקורות אנרגיה מתחדשים. מבחינה ארכיטקטונית, הזרמים העכשוויים של ניו-אורבניזם ואדריכלות ניאו-קלאסית מקדמים גישה בת-קיימא לבניה, אשר מוקירה ומטפחת סוגי תכנון העולים בקנה אחד עם בניה קלה וידידותית לסביבה.

אחד ממשרדי האדריכלות הישראליים המתמחים בתחום זה הוא דונסקי אדריכלים ומעצבים, שהוקם על ידי אדריכל ומתכנן ערים צבי דונסקי לפני כעשרים וחמש שנה ועוסק בין היתר בהתחדשות עירונית ובתכנון מבנים ונוף. התמהיל הנדיר של יצירתיות, ניסיון מקצועי עשיר, ידע עדכני ויחס אישי ללקוחות הפך אותו למוביל גם באדריכלות בת-קיימא והוליד מגוון רחב של פרויקטים איכותיים בתחום זה.