עיצוב חללים מסחריים הינו תחום מקצועי השונה לחלוטין מתחום עיצוב חללי מגורים (דירות ובתים) וחללי עבודה (משרדים בעיקר). חלל מסחרי, מעצם היותו מוגדר כך, עתיד לשרת מטרות מסחריות ולכן הליך התכנון האדריכלי חייב להיעשות מלכתחילה בהתאם לכל אחת מהמטרות המסחריות העתידות של המבנה, כאשר עיצוב החלל נקבע כבר שלבי התכנון האדריכלי.

עיצוב מסחרי הינו הליך עיצובי במסגרתו מושם דגש על אופן התנהלותו ותפעולו השוטף של החלל המסחרי, גודלו, דרכי הגישה אליו, נוחות השימוש במתקניו, סוגי המערכות השונות המצויות בו וכדומה. על מנת להבין מהיכן מתחיל הליך עיצוב מסחרי, ריכזנו עבורכם רשימה של חמישה טיפים לעיצוב חללים מסחריים

הגדרת ייעוד ומטרות המסחר בשטח החלל

השלב הראשון בדרך לעיצוב חללים מסחריים, חייב להיעשות בהתאמה מלאה לייעד ומטרות המסחר בחלל העתידי. בראש ובראשונה יש להגדיר את תחום ואופי הפעילות המסחרית בשטח החלל: אולם תצוגה, אולם מכירה, מוסך שירות וכדומה.

מהי האמירה העיצובית המותאמת לאופי הפעילות המסחרית

לאחר הגדרת ייעודו של החלל המסחרי, תדרשו להחליט מהי האמירה העיצובית אותה תרצו להתאים לאופי הפעילות המסחרית שלכם. האם תהיו מעוניינים לשדר עיצוב טרדני ומודרני, האם תהיו מעוניינים לשדר עיצוב קלאסי ואלגנטי יותר וכדומה.

מיהו קהל היעד שלכם?

על מנת לקבל החלטה מושכלת ונכונה בכל הקשור לאמירה העיצובית הבאה לידי ביטוי בהליך עיצוב פנים מסחרי, תדרשו להגדיר בין היתר את קהלי היעד העתידים לפקוד את המקום, וזאת לצרכי התאמת "השפה העיצובית" של החלל לאופיו ומאפייניו של קהל היעד העיקרי.

תכנון ספריית מכללת עמק יזרעאל

מהן נקודות החוזק ונקודות התורפה של החלל?

איתור נקודות החוזק ונקודות התורפה של החלל העומד לרשותכם, תאפשר גם לכם לנצל באופן טוב יותר את גודל החלל ואת האופן בו תוכלו לאבזר את אזורי החלל השונים במערכות הציוד הנחוצות לכם. תכנון נכון של שטח החלל תוך התייחסות לנקודות החוזק ונקודות התורפה, יאפשר גם לכם להציב מערכות ציוד שונות באזורים המיועדים וכל זאת במסגרת העצמת חווית הלקוח הסופי העתיד לפקוד את החלל בבוא העת.

בחירת קונספט עיצובי ואבזור החלל

כל חלל מסחרי נועד לצרכי ביצוע עסקאות מכירה מסוג כזה או אחר, ולכן, קיימת חשיבות רבה לבחירת הקונספט העיצובי הנכון התואם את ערכי בית העסק ואת סוג ואופי הפעילות העסקית בשטח החלל. לאחר בחירת הקונספט הנכון, יש לקבל החלטות מושכלות ומדויקות בכל הנוגע למערכות האבזור בשטח החלל, כאשר כל פריט כזה או אחר חייב להיות בעל הקשר רעיוני לקונספט הכללי. בשלב זה, קיימת חשיבות רבה לתכנון חווית לקוח מרגע כניסתו לחלל ועד יציאתו מהמקום לאחר שהוא ביצע עסקה.

היוועצות מוקדמת עם אדריכלים העוסקים ומתמחים בהליכי עיצוב חלל מסחרי, תאפשר גם לכם להיחשף למגוון רחב של היבטים הקשורים באופן ישיר ועקיף להצלחת בית העסק.